search
top

Kredyt hipoteczny koszty i wkład własny

Kredyt hipoteczny zaciągamy w momencie kiedy chcemy nabyć nieruchomość bądź podejmujemy decyzje o budowie. Mimo tego że kredyt hipoteczny jest najtańszym kredytem na rynku, za sprawą zabezpieczenia na hipotece, to i tak, tak samo jak wszystkie inne kredyty ten również wiąże się z różnymi kosztami, o których powinniśmy wiedzieć kiedy decydujemy się na jego zaciągnięcie. Zaciągając kredyt hipoteczny z pewnością spotkamy się również z pojęciami takimi jak, oprocentowanie, marża, prowizji banku. Wszystkie one stanowią koszt kredytu hipotecznego. Na oprocentowanie składają się stopy procentowe NBP i WIBOR, ale również indywidualna stawka narzucona przez bank. Przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego konieczne będzie również uiszczenie dodatkowych opłat w postaci marży i prowizji banku. Prowizja jest jednorazowa, jednak może też zostać rozłożona na raty i stanowi procent od udzielanej wartości kredytu hipotecznego. Niestety kwota ta jest bardzo wysoka i może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Marża to natomiast stała, roczna część oprocentowania, która się nie zmienia. Wszystkie te koszty sumują się na tzw. RRSO czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania i stanowią całkowity koszt zaciągania kredytu. Korzystając z porównywa rek internetowych przy wyborze kredytu zawsze powinniśmy zatem zwracać uwagę na RRSO danego kredytu.

Wkład własny

Kredyt hipoteczny wiąże się oczywiście z koniecznością posiadania wkładu własnego w odpowiedniej wysokości, dla wielu osób szczególnie młodych jest to element nie do przejścia i z uwagi na to otrzymują decyzję odmowną. Oznacza on kapitał, który musimy posiadać i wyłożyć od razu przy zawarciu umowy o udzielenie kredytu. Zaciąganie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego jest w zasadzie nie możliwe, na tą chwilę wysokość wkładu własnego musi wynosić przynajmniej 20% całkowitej kwoty udzielanego kredytu. Są sytuacje w których bank może zgodzić się na 10% wkład własny nigdy mniej. A zatem w takiej sytuacji wnosząc wkład własny w wysokości 20% bank skredytuje nam jedynie 80% wartości nieruchomości.

Kredyt hipoteczny – wkład własny: procedura

Kredyt hipoteczny jest udzielany zawsze na konkretny cel jakim jest kupno mieszkania domu bądź jego budowa. Starając się o ten rodzaj kredytu musimy już dokładnie wiedzieć co chcemy kupić, gdyż musimy wskazać dokładną lokalizację nabywanej nieruchomości oraz konkretną cenę wskazaną przez rzeczoznawcę. Znając kwotę nieruchomości możemy mniej więcej oszacować ile będzie nas wynosił wkład własny. Kredyt hipoteczny zostanie nam udzielony dopiero wówczas gdy zapłacimy wymaganą sumę pieniędzy. Takim dokumentem jest umowa przedwstępna zakupu nieruchomości.

Wkład własny kredytu hipotecznego – ile wynosi?

Wysokość wkładu własnego uzależniona jest od wielu czynników, przede wszystkim stopy procentowej, sytuacji gospodarczej, przepisów KNF. Na chwilę obecną wkład własny kredytu hipotecznego wynosi 20% całkowitej kwoty udzielanego kredytu. Jednak możemy również znaleźć oferty z 10% wkładem własnym. Jednak w takiej sytuacji bank może wymagać od nas dodatkowych ubezpieczeń.

wysoki wkład własny

Wysokość wkładu własnego ma znaczenie i wpływ na wysokość raty miesięcznej ale też koszt całego kredytu. Im więcej wniesiemy na samym początku, tym niższa okaże się rata naszego kredytu hipotecznego. A zatem wysoki wkład własny to również świetna forma obniżenia kosztów tego zobowiązania, w ślad za tym będziemy mogli zdecydować się na krótszy czas kredytowania, co pozwoli nam sporo zaoszczędzić.

« Jak analizować oferty… | Strona domowa |top