search
top

Jaką instytucją jest bank

Bank jest osobą prawną, która na podstawie odpowiednich zezwoleń wykonuje działalność gospodarczą. Zasada działania takiej działalności jest dosyć prosta. Polega ona na przyjmowaniu depozytów, oraz na udzielaniu kredytów u wykonywaniu najróżniejszych czynności, które mają swoje określenia w prawie. W przypadku banków regulowane są przez ustawy Prawa Bankowego. Wszelkie zadania banku muszą być określone w statucie banku.  Ponadto bank jest instytucją pośredniczącą, która pozwala klientom na wykorzystanie środków pieniężnych. Sektor bankowy daje gwarancję depozytów. Oznacza to, że w przypadku kiedy wpłacamy do banku depozyt, w przypadku kiedy na przykład bank upadnie depozyt zostanie nam zwrócony za pomocą systemu gwarancyjnego.

W Polsce mamy specjalną instytucję, która została powołana do tego, aby dawać gwarancję depozytów. Taką instytucją jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Początkowo bankowość rozwijała się w czternastym wieku. Najpierw zawojowała bogate miasta we Włoszech. Najstarszy bank jaki kiedykolwiek powstał i jaki istnieje do dziś dnia to bank Monte dei Paschi di Siena.
 
W prawie bankowym mamy dokładnie zdefiniowane czynności bankowe. Można je podzielić na czynności, które są zastrzeżone tylko i wyłącznie dla banków oraz na czynności, które są dozwolone nie tylko bankom, ale i innym podmiotom niebankowym. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z tak zwanymi czynnościami bankowymi sensu Stricto, zaś w drugim przypadku są to czynności bankowe sensu largo. Jak widać banki są dosyć ciekawymi instytucjami. Dzięki nim można pożyczyć potrzebne nam pieniądze i tym samym można spełnić dzięki temu nasze marzenia. Nie każdy może kupić sobie dom czy mieszkanie. Wiąże się to z dosyć wysokimi kosztami i bez możliwości wzięcia kredytu nigdy nie udałoby nam się spełnić marzenia o własnym domu. Decydując się na kredyt, wybierajmy oferty banków, które cieszą się dobrą opinią i mają oferty, które są łatwe dla nas do zrozumienia. Dobrze dopasowana do naszych potrzeb oferta banku będzie dobrym rozwiązaniem na zdobycie pieniędzy i przeznaczenie ich na dowolnie wybrany przez nas cel.

Użyte znaczniki: , , , , , , , , ,

« Kredyt gotówkowy czy … | Strona domowa | Z lokatą bankową oszc… »top