search
top

Lokaty bankowe i ich popularność

Lokata w banku, jak również konto oszczędnościowe to jedne z najbardziej bezpiecznych i pewnych form na przechowywanie pieniędzy. Jednocześnie są to instrumenty finansowe, które są najmniej ryzykownymi formami oszczędzania pieniędzy. Obracanie pieniędzmi na giełdzie jest zdecydowanie bardziej opłacalne, o ile uda nam się wykonać plan inwestycyjny i jeśli znamy się na rynkach finansowych. Wejdź i zobacz więcej ofert z najwyższym oprocentowaniem.

Jednak wygląda na to, że Polacy są zachowawczy i zdecydowanie bardziej wolą umieszczać swoje pieniądze na lokatach tradycyjnych, długoletnich, oprocentowanych na kilka procent w skali roku. Pozwala im to na przechowywanie pieniędzy przez wiele lat w bezpiecznym miejscu, z zachowaniem elementarnego zysku. Oszczędza to konieczności poznawania i kontrolowania swojego portfela inwestycyjnego, z czym mamy do czynienia jeśli zechcemy zagrać na giełdzie. Obracanie pieniędzmi z zyskiem bowiem wiąże się z koniecznością poznania mechanizmów, jakie rządzą giełdą.

Kiedy warto zdecydować się na fundusz inwestycyjny?

Fundusze inwestycyjne, mimo że są bardziej ryzykowne od lokat, pozwalają na osiągniecie zdecydowanie wyższych zysków. Warto zdecydować się na fundusze, jesli oprocentowanie lokat sięga mniej niż trzy procent. Niekiedy niestety zdarzają się okresy, kiedy oprocentowanie jest niestety aż tak niskie. Zależy to od stóp procentowych, polityki rządu, inflacji. Fundusze pozwalają na osiągniecie maksymalnie dwudziestoprocentowego zysku w ciągu roku, jeśli są dobrze zarządzane.

Oferta funduszy inwestycyjnych jest niezwykle bogata i każdy jest w stanie dobrać coś dla siebie, w zależności od tego jakie ryzyko jest w stanie ponieść. Bardziej ryzykowne osoby mogą inwestować w fundusze, które inwestują w akcje. Osoby, które chcą mieć zyski podobne jak na lokacie, gdy te są oprocentowane na poziomie 7-8%, mogą wybrać fundusze, które inwestują w papiery rządowe. Obecnie wygląda na to, że niestety stopa procentowa na poziomie 7-8% z tradycyjnych lokat bankowych będzie bardzo trudna do osiągnięcia. Stopy procentowe bowiem są w naszym kraju tak niskie, że inwestowanie w lokaty praktycznie się nie opłaca, chyba że sięgniemy po lokaty nowych banków, które prowadzą bardzo agresywną politykę przyciągania klientów i oferują nam lokaty oprocentowane tak wysoko, że jest to dla nich nieopłacalne na pierwszy rzut oka. Takie baki walcząc o klienta decydują się stracić na opłaceniu mu lokaty, ale jednocześnie takie banki karzą nam wraz z lokatą założyć u siebie konto bankowe. Na wypłatach z bankomatów oraz na prowadzeniu rachunku i na opłatach za przelewy internetowe banki takie w dłuższej perspektywie zyskają więcej niż tracą obecnie na udzielaniu wysokich procentowań lokat.

Wracając jednak do kwestii decyzji: „lokata czy fundusz inwestycyjny?“ przyjrzyjmy się kwestii naliczania podatku. W przypadku lokat, nałożony jest 19% podatek Belki. Naliczany jest on w każdym momencie, gdy kapitalizują się nasze odsetki, bo kapitalizacja odsetek to nasz zysk z lokaty. W przypadku funduszy inwestycyjnych tego nie ma - podatek płacimy przy każdorazowej zmianie ceny jednostki obrachunkowej.

Lokata jest mniej elastyczna niż fundusz

Przyglądając się różnicom między lokatą a funduszem, dojdziemy również do wniosku, że lokata nie pozwala nam na zbyt wielkie decydowanie o tym kiedy i jak będziemy oszczędzać. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy zechcemy przedwcześnie zrezygnować z oszczędzania i skorzystać ze zgromadzonych pieniędzy. W przypadku lokaty oznacza to utratę całości lub częściowych zgromadzonych dotychczas odsetek. W przypadku funduszu mamy pełną dowolność w korzystaniu z pieniędzy, którymi obracamy.

Użyte znaczniki: , , , , , ,

« Lokata bankowa prakty… | Strona domowa | Co wpływa na lokatę b… »top