search
top

Przez konto czy lokatę? Jak oszczędzać na wakacje?

Popularnym stało się zaciąganie kredytów na wymarzone i wyczekiwane wakacje. Mniej popularnym sposobem na organizację wakacji marzeń jest oszczędzanie. Wymaga samodyscypliny, konsekwencji i nawyku.

Z tym może być problem. Stałe zlecenie przelewu określonej sumy na konto oszczędnościowe zaraz po otrzymaniu pensji może być dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku oszczędności. Z kolei przy nagłym zasileniu domowego budżetu większą sumą pieniędzy ochronę kapitału może zapewniać lokata bankowa. Ochronę przed własną chciwością. Pieniędzy przecież ciągle brakuje istnieje więc spora pokusa by zakup nowych ciuchów sfinansować za pomocą pieniędzmi z nagłego dopływu gotówki. Klientowi nie pozostają więc już nic innego jak opłacenie wakacji marzeń przy pomocy kredytu gotówkowego.

Ochrona kapitału na lokacie bankowej

Umieszczenie pieniędzy na lokacie bankowej stanowi pewną barierę psychologiczną. Dwa razy ktoś się zastanowi nim zdecyduje się wybrać pieniądze z lokaty. Gdy sytuacja nie jest podbramkowa, z pewnością pomysł o podjęciu pieniędzy z lokaty zostanie porzucony. W ten sposób zostanie więc zachowany cały kapitał wraz z odsetkami. Taka pokusa jest zdecydowanie większa przy koncie oszczędnościowym. Banki gwarantują swobodną wypłatę pieniędzy w dowolnej chwili bez utraty wypracowanych odsetek. Oprocentowanie jest jednak niższe niż przy kilkumiesięcznej lokacie.

Lokata mało elastyczna? 

Każdy bank w Polsce oferuje możliwość założenia lokaty. Lokatę można zakładać na dzień, miesiąc, trzy miesiące, 12 miesięcy czy nawet 48 miesięcy. Banki w zamian za to, że może dysponować wpłaconymi pieniędzmi gratyfikuje Klientów wyższym oprocentowaniem. Istnieje jeden warunek. Odsetki będą możliwe do wypłacenia tylko wtedy gdy Klient dotrzyma końca umowy. Jeśli więc zdecydował się na lokatę trwającą 12 miesięcy, pieniądze wraz z odsetkami będzie mógł wypłacić dopiero po tym okresie. Jeśli zdecyduje się na wypłatę pieniędzy nawet dzień przed końcem trwania umowy wszystkie zgromadzone odsetki przepadną.

Czy na lokacie można zarobić?

Na lokacie można zarobić pod warunkiem, że zdeponowana jest kwota na dłuższy okres czasu. Wyższe oprocentowanie zaczyna się przy lokatach długoterminowych trwających minimum 12 miesięcy. Bank mający gwarancję tego, że danymi pieniędzmi będzie mógł dysponować dłużej zdecydowanie chętniej zapłaci wyższe odsetki. W trakcie trwania samej lokaty nie można też zwiększać zdeponowanej kwoty. W takiej sytuacji pracownik banku z całą pewnością będzie zachęcał Klienta do założenia drugiej lokaty. Na wszelki wypadek wejdź tutaj i wybierz najlepszy kredyt na NiskaRata, dzięki tej stronie nie przepłacisz.

« Kredyty - kiedy warto… | Strona domowa | Debet na rachunku czy… »top