search
top

Rata kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata, a jego miesięczna rata to dość spory wydatek dla domowego budżetu, jednak mimo to, ten rodzaj kredytu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Rata kredytu hipotecznego zależy od kilku czynników, ale niezmienny pozostaje fakt, że każdego miesiąca obciąża domowy budżet. Warto również dowiedzieć się z jakich elementów składa się rata kredytu hipotecznego. Kolejne pytanie które sobie zadajemy odnośnie raty kredytu to ich rodzaj. Mamy tutaj do wyboru raty równe bądź tez raty malejące. W zasadzie każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety i warto się z nimi zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Różnice w kosztach kredytu mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych, dlatego warto wziąć pod uwagę wszystkie kwestie.

Rata kredytu hipotecznego – kredyt hipoteczny od podstaw

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego warto wcześniej obliczyć ratę miesięczna takiego zadłużenia. W zasadzi możemy zrobić to sami korzystając z dostępnych w Internecie kalkulatorów kredytu. Jednak aby zrobić to dokładnie musimy najpierw dobrze zrozumieć pojęcie kredytu hipotecznego. Jest to rodzaj kredytu udzielany przez banki w związku z określonym celem, czyli: kupno domu lub mieszkania, budowa domu, kupno działki, remont mieszkania.

Niestety z uwagi na wciąż wzrastające ceny nieruchomości nie jest w stanie zapłacić gotówką za nowy dom, wówczas korzystamy z pomocy banków. Ten rodzaj kredytu udzielany jest przez bank pod warunkiem ustanowienia hipoteki, czyli ograniczonego prawa rzeczowego do nieruchomości. Wymagana rata kredytu hipotecznego musi być systematycznie wpłacana na rzecz banku który udzielił nam kredytu. W zasadzie kredyt hipoteczny zaciągany jest na około 25 – 30 lat, jednak coraz częściej spłacamy go znacznie szybciej. Minimalny okres finansowania wynosi 5 lat. Żaden bank nie udzieli nam jednak kredytu na dłużej niż 35 lat.

Rata kredytu hipotecznego - z czego się składa?

Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego musimy dowiedzieć się z czego będzie się składała nasza rata i co będzie decydowało o jej wysokości. Jak się okazuje nie wszystkie koszty są zależne od banku. Rata kredytu zawiera:

  • część kapitałową, odpowiada ona kwocie kredytu. Z każdą wpłatą kolejnej raty saldo zadłużenia maleje;
  • część odsetkową – to składowa raty, stanowi ona wynagrodzenie banku z tytułu udzielenia nam kredytu.

Część odsetkowa również jest podzielona na dwie składowe:

  • zmienną stawkę referencyjną – Wysokość stawki jest odgórnie ustalana na rynku międzybankowym.
  • stałą marżę – jest ona ustalana indywidualnie przez banki i w zależności od kwoty kredytu i wkładu własnego często możemy ją negocjować.

Wszystkie te czynniki mają wpływ na obliczanie raty kredytu hipotecznego. Warto zapoznać się z wariantami rat równych i malejących. Obliczenie ratę kredytu hipotecznego, i wybór odpowiedniego rodzaju rat będzie miał wpływa na poziom obciążenia naszego domowego budżetu przez cały okres spłaty.

Raty równe i malejące

Decydując się na kredyt hipoteczny mamy do wyboru raty kredytu hipotecznego równe i malejące, najczęściej wybierany jest wariant rat równych, ponieważ umożliwia ona lepsze rozplanowanie budżetu domowego.

W pierwszych miesiącach spłaty raty są mniejsze niż w przypadku raty malejącej, a z końcem spłaty proporcje się odwracają. W początkowym okresie spłaty kredytu największa część raty to odsetki, a pozostała kwota kapitału. Z każdym miesiącem kapitał jest doliczany, w taki sposób, aby uzyskać stałą kwotę raty.

Raty malejące są korzystne pod względem finansowym, pozwalają zaoszczędzić przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych. Jednak może pojawić się problemy na etapie określania zdolności kredytowej.

« Co oznacza internetow… | Strona domowa | Konsolidacja krok po … »top