search
top

Co wpływa na lokatę bankową ?

Gdy już zdecydujemy się powierzyć swoje własne pieniądze, na które tak ciężko pracowaliśmy przez miesiące, a może nawet lata w ręce banku i założyć lokatę bankową, miejmy zatem choć odrobinę czasu na to by wybrać taką, która przyniesie nam największe benefity. W poniższym artykule znaleźć można kilka wskazówek, które naprowadzą nas na to jaką lokatę bankową wybrać. Wejdź na najlepszy ranking lokat internetowych http://www.moja-skarbonka.pl i zobacz gdzie warto zostawić pieniądze.

To jasne, że każdy z nas chciałby wpłacić do banku 10 000 zł, a po roku odebrać podwojoną kwotę, trzeba jednak mieć świadomość, że takie oferty lokat bankowych, po prostu się nie zdarzają. Ba, to oferowane w rzeczywistości znacznie odbiegają od naszych marzeń, a wysokość oprocentowania lokaty bankowej wynosi zazwyczaj kilka %. Czy zatem warto w ogóle myśleć o takim lokowaniu pieniędzy ?

Czas – to jeden z podstawowych wyznaczników, który determinować będzie ile zarobimy na danej lokacie bankowej. Im będzie on dłuższy (na dłużej zawierzymy pieniądze bankowi) tym większe oprocentowanie lokaty zostanie nam zaoferowane. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że nie wszystkie lokaty bankowe umożliwiają przedwczesną rezygnację z lokaty bez utraty zebranych dotąd odsetek. Ma to ogromne znaczenie wtedy, kiedy nagle okaże się, że potrzebujemy wypłacić pieniądze znajdujące się na lokacie (trafi się nam okazja, spowodowane to będzie zdarzeniami losowymi). Jeśli bank nie oferuje przedwczesnej rezygnacji z lokaty bez utraty zebranych odsetek, to cała nasza „praca” pójdzie na marne.

Wysokość kapitału – im więcej powierzymy bankowi, tym większe oprocentowanie bank nam zaoferuje. Niektóre oferty mają zaawizowany minimalny depozyt – im bardziej atrakcyjna jest oferta danej lokaty, tym większy depozyt jest wymagany. To logiczne, że ci, którzy oferują więcej pieniędzy będą oczekiwali lepszych warunków. Jeśli zatem naszym celem jest wpłacenie 10 000 zł na lokatę bankową, to raczej nie mamy co liczyć na wielkie zarobki.

Ile zatem możemy otrzymać posiadając na lokacie 10 czy 20 tysięcy złotych ? Zazwyczaj niewiele, bo jest to tylko kilka %, tym samym całe te oprocentowanie zostanie „pożarte” przez inflację, czyli spadek wartości pieniądza w czasie. Czy zatem warto w ogóle zakładać lokatę bankową ? Być może nie zarobimy na tym kokosów, ale przynajmniej uda nam się uniknąć negatywnego skutku inflacji

Użyte znaczniki: , , ,

« Lokaty bankowe i ich … | Strona domowa | Kredyt gotówkowy czy … »top